SIKÇA SORULAN SORULAR

Güvenlik ağı nedir?
Günümüzde daha çok inşaatlarda rastlayabileceğimiz güvenlik ağları yüksekten düşmelerde can ve mal kaybını önlemek amacıyla kullanılan bir platformdur. İnşaat güvenlik ağları inşaatlarda işçi düşmelerini önleyerek ciddi can kayıplarını en aza indirmeyi amaçlar.
Güvenlik ağı yasal bir zorunluluk mu?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİn de belirtildiği gibi "Çalışma yerlerinde çalışanların güvenliği öncelikle, güvenli korkuluklar, düşmeyi önleyici platformlar, bariyerler, kapaklar, çalışma iskeleleri, güvenlik ağları veya hava yastıkları gibi toplu koruma tedbirleri ile sağlanır." ibaresi ile bu durumu belirtmiştir. İnşaatlarda iş güvenliği işveren yükümlülüğündedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğini sağlamada en etkili yöntem güvenlik ağlarıdır. İnşaatlarda iş güvenliğini sağlamak bir zorunluluktur. Bunu da ancak güvenlik ağları ile sağlamak mümkündür.
Güvenlik ağları zorlu hava koşullarına dayanıklı mıdır?
Kullandığımız güvenlik ağları her türlü hava şartlarına dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Kışın -25 derece soğukta bırakılan güvenlik ağları testlerden başarıyla çıkmıştır. Yazın ise 50 derece sıcaklıktaki testlerden başarıyla çıkmışlardır.
Güvenlik ağlarının ömrü ne kadardır?
İnşaat güvenlik ağlarımız uzun ömürlüdür. Güvenlik ağlarımız 10 yıl iç mekan dayanıklılığı, 2 yıl dış mekan dayanıklılığı vardır. Güvenlik ağları 2 yıl garantilidir.
Güvenlik ağlarının kullanım alanları
Havuz kapatma güvenlik ağları, balkon kapatma güvenlik ağları, atölye içi bölme ağları, avm içi boşluklar için güvenlik ağları, halısaha fileleri çiftlik kümes ağları vb yerlerde.
Güvenlik ağı alırken nelere dikkat edilmeli
Güvenlik ağı alırken öncelikle ağların hammaddesine dikkat etmelisiniz, yanmaya, ısıya soğuğa dayanıklı olarak bililen poyamid hammaddeli olmalıdır. Göz aralıklarının verilen ölçülerle örtüşüp örtüşmediğine dikkat etmelisiniz. Güvenlik ağı ip kalınlığı uluslar arası standartlara göre 6mm olmalıdır. Piyasada 4mm olarak üreten firmalar mevcuttur gözle anlamak pek mümkün değildir. Her güvenlik ağının çevre ipi olmalıdır ve en az çevre ipi kalınlığı 10mm olmalıdır.
Güvenlik ağlarının bakımı var mıdır?
Güvenlik ağlarımızın garanti süresi boyunca her hafta düzenli olarak kontrol edilmekte ve raporlanmaktadır. Garantili güvenlik ağları kesilme, esneme, kopma gibi durumlarda hemen yenisiyle değiştirilir.
Güvenlik ağının testi nasıl yapılır?
Güvenlik ağları kurulumu bittiği an müşterimizin gözü önünde yaklaşık 7 metre yükseklikten 120 kg bir yük atılarak test edilir. Test yapılmadan ürün teslimatı yapılmaz.
Güvenlik ağlarının test belgesi var mı?
Güvenlik ağı platformları TS EN -1263-1 BÖLÜM 7 göre test edilir ve belgelenir.
Güvenlik ağlarının test belgesi her şantiyede kullanılabilir mi?
Güvenlik ağları yetkili onayı ve imzası doğrultusunda her şantiye için kullanılmaktadır.